6 Temmuz 2012 Cuma

Diabet, diğer adıyla şeker hastalığı, sık görülür ve ciddî sonuçlara yol açar


Diabet, diğer adıyla şeker hastalığı, sık görülür ve ciddî sonuçlara yol açar.Pankreasın ürettiği insülinin yetersizliği veya etkisizliğinden kaynaklanır. İnsülin olmayınca, besinlerle aldığımız şeker ve diğer besin unsurları, ihtiyaç duyan hücrelere giremez. Böylelikle, hücreler şekersizlik çekerken, kanda şeker normal değerlerin üstüne çıkar. Kanda şekerin çok artması, zehir etkisi yaratır ve vücudun tüm hücrelerini tahrip eder.
Şeker ve İnsülin
Vücut, sürekli olarak kanda bir miktar şekere (glukoza) ihtiyaç duyar. İnsülin kan dolaşımındaki glukozu hücrelere taşımakla görevlidir. İnsülin pankreas tarafından üretilen bir hormondur.
Hücrelerdeki glukoz, günlük yaşamımızı devam ettirmeyi sağlayacak enerji kaynağıdır.
Diyabet nedir Nasıl meydana gelir
Diyabet, başta karbonhidratlar olmak üzere protein ve yağ metabolizmasını ilgilendiren bir metabolizma hastalığıdır ve kendisini kan şekerinin sürekli yüksek olması ile gösterir. Diyabet hastalarındaki temel metabolik bozukluk, kan yoluyla taşınan glükozun(şekerin) hücrelerin içine girememesidir. Normal koşullarda besinlerden elde edilen veya karaciğerdeki depolardan kana salınan glükoz pankraeas tarafından salgılanan İNSÜLİN hormonunun yardımıyla hücre içine girer ve orada yakılarak enrjiye dönüşür. Hücrelerin üzerinde değişik maddelerin girmesine izin verilen “kapılar” vardır. Bu kapılar normalde kilitlidirler ve uygun “anahtar” varlığında açılırlar. Diyabet, hücrelerin üzerindeki glükoz “kapısının” açılamaması durumudur. Bu örnekten ilerlersek diyabet, anahtar işlevi gören İNSÜLİN hormonu yetersizliğine ve/veya insülinin etkilediği reseptörlerin( hücre kapısındaki kilidin) bozukluğuna bağlı gelişmektedir.
ŞEKER HASTALARINA KÜÇÜK ÖNERİLER:
Haftada 1 kez sabah akşam şekerinizi ölçün,kayıt tutun ve bu kayıtları kontrol anında doktorunuza gösterin Kilonuzu kontrol altında tutun,ideal kilonuzu koruyun Günlük düzenli yürüyüşler yapın. Öğün atlamayın,diyetisyeninizin veya doktorunuzun yemeyi önermediği hiçbir şeyi yemeyin,ısrarlara kulak asmayın. İçeriğinde fruktoz,sakkaroz veya şeker olan hiçbir ürünü satın almayın,tüketmeyin. Gerektiğnde değişiklik yapabilmek için besin gruplarını iyi öğrenin. Tatlandırıcılarla yaptığınız yiyeceklerle kendinizi ödüllendirin. Halk arasında diyabete iyi geliyor diye önerilen tatlı yiyeceklerden uzak durun.
DİYABETLE BARIŞIK YAŞAMAK
Diyabetin bazı erken belirtileri vardır. Kan şekeri yüksek olan kişilerde yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, sık idrara çıkma. susama, yara ve berelerin uzun zamanda iyileşmesi gibi belirtiler vardır. Eğer ailenizde şeker hastası varsa bu hastalığa yakalanma riskiniz daha fazladır. bu belirtilerle doktorunuza başvurduğunuz taktirde doktorunuz kan şekerinizin de belirlenmesini isteyecektir.
Diyabetliysem ne yapmam gerekiyor? eğer diyabetliyseniz hayatınızın bundan sonraki döneminde kendinizi çok iyi kontrol altında tutmanız gerekecektir. Diyabetle barışık yaşamanın yolu kendinize dikkat etmekten geçer. Kan şekeri düzeylerinizi ortalama aralıklarda tutarak olabildiğince normal yaşam sürdürmeyi hedeflemelisiniz. Bu hedefe ulaşmanın en iyi yolu diyet uygulamak ve egzersiz yapmaktır.
şeker hastalığı, şeker, diyabet, diyabetik, diabet, diyabet, hastalık, bilgi , hakkında, şekerin tedavisi, şeker , seker, hastaligi, hastalik, diyabet tedavisi, tadavi, tedavisi, şeker yükselmesi , hemoglomin, a1c, homoglomin, şeker diyeti, diyabetik diyet, diyet ve önemi, sağlıklı beslenme, beslenme kuralları, insülin tedavi, inüsülin, insulin ,

İlgili yazılar:

 1. Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı
 2. ŞEKER HASTALIGI İÇİN ŞİFALI BİTKİLER
 3. Menopoz Nedir
 4. Adet Öncesi Gerginlik
 5. Dengeli Beslenme (sağlıklı beslenme) Planı
 6. Ayurveda Uzmanı Dr. Ender Saraç’tan Zayıflama Önerileri
 7. Addison Hastalığı:Böbreküstü Bezi Yetersizliği
 8. Fiziksel Aktivitenin Sağlığa Etkisi
 9. Sağlıklı bir kalp için faydalı tavsiyeler
 10. DÜŞÜK TANSİYON
 11. Kolay zayıflama önerileri
 12. KANSER NEDİR?
 13. Kalp sağlığı için öneriler
 14. AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI
 15. Mutsuzluk şişmanlatıyor
 16. Kalori sınırlamasında alınması gereken önlemler
 17. Güzel Bir Cilt Neme İhtiyaç Duyar
 18. Besinlerle İlgili Bazı Gerçekler
 19. KIRIKLAR HAKKINDA GENEL BİLGİLER VE TEDAVİ İLKELERİ
 20. Genetikleriyle oynanmış besinler
 21. Apandisit Nedir ?
 22. Dökülen saçlarınızı saymaktan sıkılmadınız mı?Google Aralık 17th, 2009
 23. Kanser Belirtileri
 24. AKCİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ
 25. Kilo Almamanın Kuralları
 26. Kardeş Bitkiler’de yazdan bu yana …Google Aralık 17th, 2009
 27. Sağlıklı Beslenmenin Temel Kuralları
 28. Kalori yakmanın 20 yolu
 29. Kadın organlarının Kanser Hastalıkları
 30. Suna Dumankaya Cilt Bakımı İçin Mucize Bilgiler Verdi

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder