6 Temmuz 2012 Cuma

Vücudun neredeyse bütün organlarına faydası olan zeytinyağı


Vücudun neredeyse bütün organlarına faydası olan zeytinyağının, saçlardan, dişlere kadar her bölgeye sağlık verdiği bildiriliyor….
Sağlıklı beslenmeye katkısı, dünyaca onaylanmış zeytinyağının insan vücudunda faydalı olmadığı organ hemen hemen hiç yok. Uzmanlar zeytinyağını “Sağlık açısından insanlığa sunulmuş en büyük hediye” olarak nitelendiriyorlar. Anne sütü kadar yararı olduğu söylenilen zeytinyağının mucizevi etkisini saçlardan dişlere, kemiklerden beyne kadar vücudun her organında görmek mümkün.
Zeytinyağı gelişme çağında beynin gelişimini hızlandırarak, kemikleri güçlendiriyor. İçerdiği E, A, D ve K vitaminleri sayesinde hücreleri yeniliyor, doku ve organların yaşlanmasını geciktiriyor. Beynin daha uzun süre sağlıklı ve zinde kalmasını sağlıyor, mideyi ülsere karşı koruyor. Zeytinyağı, kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürerek, kalp krizi riskini azaltıyor. Aynı şekilde bağırsak, idrar yolları ve safra kesesi hastalıklarının azaltılmasında da etkili oluyor.
Sağlıklı beslenmede zeytinyağının yeri tüm dünya tarafından da onaylanıyor. Amerika’da Harvard Üniversitesi’nde düzenlenen bilimsel bir konferansta bilim adamları, tarihçiler, doktorlar ve yemek uzmanları sağlıklı yaşam için, geleneksel Akdeniz modelinin uygulanması gerektiği konusunda hemfikir oldular. İçine zeytinyağı katılmış süt, neredeyse anne sütü kadar fayda sağlıyor. Türkiye’nin en ünlü Zzeytinyağı üreticilerinden biri olan Komili’nin yetkililerine göre, tüm sıvı yağlar içinde tartışmasız en sağlıklı olan “tabiatın mucizesi” zeytinyağı. Anne sütüne eş miktarda linoleik asit içeriyor. Bebeğine anne sütü veremeyenler için, bir fincan yağsız inek sütüne bir çay kaşığı zeytinyağı ilave ederek bebeklere verilmesi tavsiye edilirken zeytinyağının kullanımına ilişkin diğer öneriler ise şöyle:
- Adale ağrılarını gidermek için, zeytinyağı ve biberiyeyi karıştırıp, ağrılı bölgeye masaj yapın
- Güçlü diş etleri için, arada bir ağzınızı zeytinyağı ile çalkalayın
- Pırıl pırıl saçlar için, şampuandan sonra bir miktar zeytinyağı, bir yumurta sarısı, limon suyu ve biraz bira karışımını saçınıza sürün. Beş dakika bekletip ılık su ile durulayın.
- Kepeklerden kurtulmak için bir miktar zeytinyağı ve kolonyayı saçınıza sürün, ılık su ile durulayın.
En seçkin zeytinlerden üretilen sızma zeytinyağı, kahvaltılarda ve salatalarda, o kendine has kokusunu ve lezzetini arayanlar için ideal bir seçim. Yüzde 1′den az olan asit oranı ile kahvaltı ve salatanın yanısıra, pişmiş sebzelere yada İtalyanlar’ın yaptığı gibi makarnalara sos olarak eklenebiliyor. Dolu dolu bir zeytin tadına sahip olan zeytinyağları, sağlıklı ve tadına doyulmaz yemekler için doğru bir seçim

İlgili yazılar:

 1. Bebeğinize en büyük kötülüğü siz yapıyorsunuz
 2. Hiperaktif Çocuklara Balık Yağı
 3. Sağlık zeytinden üzüme transfer oldu
 4. Kilo Almamanın Kuralları
 5. Gebelikte vitamin ve mineral takviyesi nasıl olmalıdır ?
 6. Sağlıklı kalbin püf noktaları
 7. Fiziksel Aktivitenin Sağlığa Etkisi
 8. Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır ?
 9. Klamidya Enfeksiyonu
 10. Bu Yiyecekler Zayıflatıyor
 11. Gebelik boyunca ağırlık artışı nasıl ol­malıdır ?
 12. Doğum Ve Hamilelikte Skandal Ölüm Oranı
 13. İyot Eksikliği,Zeka Geriliğine Neden Oluyor
 14. Tüp Bebek Tedavisi Daha Ucuz Olacak
 15. Neden uyuyamıyoruz
 16. Gebelikte bebekte rahim içi gelişme geriliği tes­pit edilmişse
 17. Tüpleri bağlatmak son karar değil
 18. Alzheimer (Unutkanlık) Hastalığını Tanıyor Musunuz?
 19. Diyetinizdeki Yağı Kesin
 20. Sigara içen bayanlar, dikkat
 21. Tüp bebek patlaması
 22. Üçlü tarama testi nedir ?
 23. Boyun ağrılarının nedenleri ve egzersizler
 24. Bebeğin Suyunun Azalması Oligohidroamnios
 25. Sağlıklı Beslenmenin Temel Kuralları

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder