6 Temmuz 2012 Cuma

Diyet ve beslenme uzmanı Hilal Acar, zihin performansı üzerine olumlu etkileri bulunan kahvaltı


s%C4%B1nav %C3%B6ncesi Sınava kadar abur cuburu terk edin
Dengeli ve doğru beslenme sınav stresinin azalmasında etkili oluyor. Diyet ve beslenme uzmanı Hilal Acar, zihin performansı üzerine olumlu etkileri bulunan kahvaltının ihmal edilmemesi gerektiğini söylüyor.
Konsantrasyonu sağlamak için günlük en az 1,5 litre su tüketmeyi öneren Acar, öğrencilere uyku hali oluşturacak kızartma, hamur işleri ve şerbetli tatlılardan uzak durmaları uyarısında bulundu. Doğru beslenmenin sınava hazırlanan öğrencilerin zihinsel performansını, fiziksel gelişimini ve psikolojisini olumlu yönde etkileyeceğini bildiren Acar yenilen abur-cuburların olumsuz etkisini, “Çikolata, tatlı, bisküvi, sofra şekeri, reçel ve marmelat gibi besinler kan şekerini hızlı yükseltip çabuk düşürdüğü için beynimizin uzun süre düzenli çalışmasını engeller.” diye açıkladı. Acar, beynimizin enerji kaynağının glikoz olduğunu ve glikozu, karbonhidrat yoğunluğu yüksek besinlerden karşıladığımızı söyledi. Acar, “Kan şekeri dengesi bozulduğu zaman ise uyku hali, stres ve yorgunluk gibi belirtiler oluşur. Bu tip olumsuzluklarla karşılaşmamak için glikoz kaynağı olarak kan şekerimizi dengeli yükseltecek taze meyveler, süt, tahıllar (makarna, bulgur, kepekli pirinç, tam tahıllı ekmekler) ve kuru baklagilleri tercih etmeliyiz.” diye konuştu.
Kan şekeri düzeyinin sabit kalması ve çalışırken açlık hissetmemek için ara öğünler önemli. Ara öğünlerde meyve, ayran, süt, taze meyve suları, ceviz, fındık, badem, peynir-ekmek, küçük kek veya poğaça gibi yiyecek ve içecekler sağlıklı seçimler olabilir. Tatlı yemek istediğiniz zamanlarda en iyi seçim, sütlaç veya muhallebi gibi tatlılardır.
Hilal Acar öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: Konsantrasyonu sağlamak için günlük en az 1,5 litre su tüketin. Geri kalan sıvı ihtiyacımızı çorba, ayran, taze sıkılmış meyve suları, bitki çayları ve soda gibi içeceklerle karşılayabiliriz.
Özellikle çay ve kahve gibi kafein içeriği yüksek olan içeceklerin fazla tüketilmesi huzursuzluk, uykusuzluk ve kalp çarpıntısı yapacağı için çalışmamızı olumsuz etkileyecektir. Stresle savaşan B vitamininden zengin tam tahıllı ürünler, yumurta, balık ve sütün beslenmemizde mutlaka yer alması gerekir.
Kahvaltı zihin performansını artırıyor
Kahvaltının zihin performansı üzerinde olumlu etki yaptığı biliniyor.
Sınavdan bir gün önce çok yağlı ağır gıdalar yerine hafif gıdalar tercih edin.
Hayatınız boyunca tüketmediğiniz bir besinin tadına sınav günü bakmayın.
Sınav günü kahvaltınızda kan şekeri dengenizi bozmamak için tatlı, çikolata, hazır meyve suyu gibi gıdalar yerine kan şekerinizi yavaş yükselten meyve, kepekli ekmek, süt ve ürünleri gibi gıdaları tercih edin.
Sınav esnasında şeker veya çikolata yerine kuru meyve (kayısı kurusu) veya ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemişler tüketerek kan şekerinizin düşmesini engelleyin. Havuç, kayısı, ıspanak, domates gibi besinlerdeki A vitamini strese iyi gelir.
Sınav öncesi dışarıda yemek yemeyin
Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Yeşim Çelik, sınav öncesi yoğun stres ile gelişen yeme davranış bozukluğu; beraberinde kilo kayıpları veya aşırı kilo alma, mide bulantısı, kabızlık ve baş dönmeleri gibi birçok sağlık probleminin görülebildiğini söyledi. Genelde anneler bazı besinlerin yenilmesi noktasında çocuklarını zorlar. Herkesin yemek alışkanlığı ve damak zevkinin farklı olduğunu belirten Çelik, beslenme alışkanlıklarının dışına çıkılmaması gerektiği uyarısını yapıyor. Çelik ayrıca besin zehirlenmeleri riski olduğu için 1 gün öncesinde dışarıda yemek yenmemesi, yenilmesi zorunlu ise mayonez, tavuk gibi çabuk bozulabilecek gıdalardan sakınılması gerektiğine dikkat çekiyor. Bir gün öncesinde gaz problemi oluşturacak kurubaklagil, lahana gibi besinlerden uzak durulmalı.
Kola ve cips bilgiyi akıldan uçuruyor
Amerikan Hastanesi Diyetisyeni Zuhal Güler Çelik, aşırı kola ve cips tüketiminin bilgileri akılda tutmayı engellediğini söyledi. Çelik, öğrencilerin bu dönemde süt, yoğurt, balık, badem, fındık, tahıllar, yumurta, kırmızı et, pekmez ve yağlı tohumlarca zengin besinleri tüketmelerini istedi. Havuç, ısırganotu, yaban mersini, avokado ve limonun hafızaya katkı sağladığı için sınav hazırlığı dönemlerinde tüketilebileceğini kaydeden Çelik, bununla birlikte az ve sık yeme alışkanlığı oluşturulması, aşırı basit şekerli ve yağlı besin tüketmemeye özen gösterilmesi gerektiğini belirtti.
zaman. com. tr
sd Sınava kadar abur cuburu terk edin
6013985624342460369 8485125336502006958?l=saglikkocu.blogspot Sınava kadar abur cuburu terk edin

İlgili yazılar:

 1. Sınava gireceklere kan şekerlerini dengede tutmak için birkaç öneri
 2. Kilo verdiren 31 öneri
 3. saglikbilgini.com arşiv
 4. Epilepsiyi Anlamak
 5. Herderde Deva Bitkiler A'dan Z'ye
 6. Şifalı Bitkiler
 7. Doğum sonrası kilo vermeye ne zaman başlanmalı?
 8. Saglik haberleri arşivi
 9. Ramazan’da Saglikli Beslenme Onerileri
 10. Sekerin de Tadi Kacti!
 11. Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı
 12. YAZ AYLARINDA BESLENME
 13. Şifalı Bitkiler ve Faydaları
 14. Burca Gore Diyet Onerileri
 15. Bu akşam sofranızda neler olmalı?
 16. Kışın Metabolizma Hızlandıran Öneriler!
 17. Kuruyemişin faydaları
 18. Sagliknilgini sağlık yazıları
 19. 12 Adimda Diyetsiz Zayiflama
 20. Vücut şeklinize göre zayıflayın
 21. Vucut Seklinize Gore Zayiflayin !…
 22. Zerrin Ozer’i zayiflatan Ender Sarac diyeti
 23. VİTAMİN VE VİTAMİN ÇEŞİTLERİ
 24. Proteinler Hakkında Herşey
 25. Kola ve cips bilgiyi akıldan uçuruyor
 26. Doğumdan sonra beslenme nasıl olmalı
 27. BİTKİLER HAGİ DERDE DEVA
 28. Anemi belirtileri, korunma yolları ve tedavisi
 29. DİYET NEDİR?
 30. Diyetle ilgili en çok sorulan sorular

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder